تبلیغات
کوچ kooch

کوچ kooch
ماه فرو ماند از جمال محمد(ص) سرو نباشد به اعتدال محمد(ص) 
قالب وبلاگ


راه‌های تقویت اعتماد به نفس

زمانیکه قرار است کاری را برای اولین بار انجام دهید، از همین حالا در ذهن خود مجسم کنید که آن کار را با موفقیت به پایان رسانده اید.

مردمان: زمانیکه پا به عرصه این دنیا می گذاریم، با اعتماد به نفس  کامل وارد جهان می شوید. یک نوزاد آنقدر اعتماد بنفس دارد که کافیست با قدری گریه کردن به هر چیزی که می خواهد برسد: غذا، عوض کردن پوشک، ناز و نوازش، ارتباط برقرار کردن، آرامش، در آغوش کشیدن و غیره.

اگر نیازهای کودک فوراً برآورده و احساسات کودک بدون هیچ قید و شرطی پذیرفته شود، وی رشد کرده و پیشرفت می کند. اما اگر نیازهای اولیه آنها برای بقای فیزکی و احساسی به صورت ناپیوسته و ضعیف برآورده گردد، اعتماد بنفس / عزت نفس کودک به مرور زمان کاهش پیدا میکند.

اگر شرایط فوق کماکان به قوت خود باقی بماند، کودک به مرور زمان احساس می کند به اندازه کافی خوب نیست که دیگران برای او اهمیت قائل نمی شوند. بزرگسالانی که شرایط فوق را در زمان کودکی تجربه کرده اند باید یک بازنگری کلی نسبت به خود داشته و مجدداً اصول اعتماد بنفس را در خود پایه گذاری نمایند.

از خودتان سوال کنید: "بدترین نتیجه چیست؟" بیش از اندازه مسائل را در ذهن خود پر اهمیت جلوه ندهید، پیش از اینکه اتفاقی بیفتد، نگران خوب یا بد شدن آن نباشید. میزان انرژی انسانها نامحدود است، بنابراین سعی کنید از آن در جهت بنا کردن روابط موفق، ارتقای شغلی، و رسیدن به اهدفتان کمک بگیرید نه در راه تلف کردن این انرژی آن هم برای نگرانی حول محور اتفاق هایی که هنوز به وقوع نپیوسته اند. زمانی دست بعمل بزنید که قدرت کنترل بر روی مسائل را داشته باشید. تا جایی که می توانید از انرژی خود در راه صحیح استفاده کنید.

2-
خودتان را از شر نق زدن و صداهای منفی درونی خلاص کنید. این صداهای منفی و منتقد درونی جلوی هرگونه پیشرفتی را می گیرند. برای رهایی از این صداها می توانید در ذهن خود یک کلید کنترل صدا خلق کنید و هر گاه احساس کردید که تن این صداها در حال بالا رفتن است، پیچ کنترل صدا را بچرخانید تا دیگر اثری از آن باقی نماند؛ یا می توانید گوینده ی این صداها را شخصیت های کارتونی در نظر بگیرید. فکر می کنید اگر دانل داک یا میکی موس از شما انتقاد کنند، باید آنها را جدی بگیرید؟ هدف این است که به هر حال به طریقی بتوانید خودتان را از این صداها رهایی بخشید. اگر دائماً صداهایی که در سرتان وجود دارد در حال انتقاد کردن باشند، فلج می شوید و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. از سوی دیگر اگر صداهای افراد مضحکی را بشنوید که در حال انتقاد از شما هستند، به آنها ریشخند زده و به راهتان ادامه می دهید.

3-
زمانیکه قرار است کاری را برای اولین بار انجام دهید، از همین حالا در ذهن خود مجسم کنید که آن کار را با موفقیت به پایان رسانده اید. چشم هایتان را روی هم بگذارید و در ذهن خود به وضوح تجسم کنید که در کلیه برنامه ریزی ها موفق بوده اید و نتیجه کار چیزی جز افتخار و کامیابی نبوده است. ذهن شما تفاوت میان تجسم های واضح و اموری که در حقیقت اتفاق می افتند را نمی داند. به همین دلیل با بکارگیری هر 5 حس خود آن را تا آنجا که می توانید به وضوح و واقعیت عینی نزدیکتر سازید.

4-
فردی را پیدا کنید که در زمینه فعالیت شما متخصص است و از کارهای او الگو برداری کنید. رفتارها، نگرش ها، ارزش ها،  و اعتقادات وی را در زمینه  مورد نظر سرمشق خود قرار دهید؛ چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟ در وهله اول اگر به افراد مورد نظر دسترسی داشتید که می توانید مستقیماً با آنها صحبت کرده و تا آنجایی که می توانید خود را در همنشینی و مصاحبت انها قرار دهید. همچنین می توانید با کسانیکه که شخص مورد نظر را می شناسند به گفتگو بپردازید و اگر محصولی دارند، آنرا خریداری نموده و روی آن تحقیق کنید.

- نگرش "چنانکه" را در خود پرورش دهید. طوری از خود واکنش نشان دهید "چنانکه" رفتار و یا ایده ای که آرزویش را دارید، در شما وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنیم که شما علاقه دارید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. از خود سوال کنید اگر اعتماد بنفس بالایی داشتم در این شرایط چه واکنشی از خود نشان می دادم؟ چه احساسی داشتم؟ چگونه صحبت می کردم؟ طرز تفکرم چطور بود؟ صداهای درونی ام چگونه با من صحبت می کردند؟ و .... با مطرح نمودن یک چنین پرسش هایی و پاسخ دادن به آنها، شما خودتان را مجبور می کنید که به سمت وضعیت اعتماد بنفس پیش بروید. همانطور که نگرش "چنانکهرا پیش می گیرید متوجه خواهید شد که دست از سرزنش خود بر می دارید و نگرش جدید مثل یک عادت جزئی از رفتار ها و کنش های طبیعی شما می شود. ظرف 30 تا 45 روز این نگرش به صورت یک رفتار عادی خود را در روزمرگی های زندگیتان نمایان می سازد.

6-
خودتان را در آینده مجسم کنید. شاید اندکی رعب انگیز و وحشت آور باشد، اما مطمئن باشید که نتیجه ی خوبی از آن بدست می آورید. خودتان را در بستر مرگ در نظر بگیرید که دوستان و خانواده در اطراف شما جمع شده اند. در این حال به مرور زندگیتان بپردازید. آیا واقعاً این همان چیزی است که می توانید از زندگی خود برای اطرافیانتان تعریف کنید؟ فکر نمی کنم! پس سعی کنید همین حالا تصمیمات مناسبی را اتخاذ نمایید تا روند زندگی خود را به طور کلی تغییر دهید.

7-
به خاطر داشته باشید زمانیکه دنبال کاری نمی روید، شانس موفقیت در آن را به طور 100% از دست می دهید. وقتی جسارت به خرج ندهید، به هیچ چیز نمی رسید. برای آنکه به چیزهایی که می خواهید دست پیدا کنید، باید آنها را با تمام وجود خود بخواهید. اگر دائماً به دنبال چیزهایی که می خواهید باشید، مطمئناً به آنها می رسید. زمانیکه ذهن خود را بر روی اهدافتان متمرکز می کنید، به این مسئله هم فکر کنید که افراد زیادی هستند که آماده کمک به تحقق ساختن رویاهای شما هستند. دیگران به شما کمک می کنند چراکه می دانند یک روزی خودشان هم نیازمند کمک هستند و شاید آن روز شما به آنها کمک کردید. زمانیکه نسبت به تحقق امری اعتقاد داشته باشید، بی شک روزی می رسد که افکار شما جامه ی عمل پیدا می کنند، من شما را دعوت به پذیرفتن این نگرش می کنم.

چند روش برای القای مثبت گرایی

برترین ها:  هر شغلی كه داشته باشید؛ چه طراح لباس باشید، چه كارمند، چه یك فروشنده و چه یك بازیگر یا نوازنده، لحظه‌ای در زندگی شما هست كه در آن به یك راهبرد دقیق و هوشمندانه نیاز دارید تا یك جهش را در كارتان تجربه كنید. ممكن است در كارتان با دیوار بلند «نداشتن انگیزه» روبه‌رو شده باشید یا حتی احساس كنید در حال پسرفت هستید یا اصلا شاید درحال پیمودن یك مسیر اشتباه، شاید باید سراغ یك شغل دیگر بروید، اما چطور؟

  • وقتی به مانع برخورد كردید، نایستید

اگر دیدید هیچ‌كس به شما كمك نمی‌كند و هیچ اتفاقی مطابق میل شما رخ نمی‌دهد آن وقت این سوال را از خودتان بكنید: آیا راه دیگری برای رسیدن به هدف وجود دارد؟


كمك بگیرید

  • یكی از دیگران باشید

شما می‌توانید از هر كسی كمك بگیرید. مطمئن باشید هر آدمی در هر شغل و هر جایگاهی می‌تواند به شما كمك كند. در بسیاری از موارد زنان خانه‌دار بهترین راهنمایی‌ها را به دختران شاغل خود می‌كنند و باعث جهش آن‌ها می‌شوند.

 

علنی‌اش كنید

  • برنامه‌تان را اعلام كنید

اگر فقط مشغول برنامه‌ریزی ذهنی باشید و همه برنامه‌ها و طرح‌های‌تان در ذهن‌تان بماند، امكان این وجود دارد كه این طرح‌ها و برنامه‌ها آن‌قدر در ذهن‌تان بماند تا بمیرد. در واقع امكان دارد این برنامه‌ها هیچ‌گاه عملی نشوند. یك راه این است كه برنامه‌ها و طرح‌های‌تان را علنی كنید. .


وقتی غریبه‌ها به شما كمك می‌كنند

  • روی محبت غریبه‌ها حساب كنید 

برگ‌های برنده‌ای كه دارید

  • نقاط قوت خودتان را بشناسید

گاهی‌اوقات توانایی‌هایی دارید كه چندان روی آن‌ها حساب نمی‌كنید - مثل دانستن زبان چینی در سطح مكالمه یا آگاهی كامل از مكانیك موتور اتومبیل- اما این مهارت‌ها می‌توانند گاهی حسابی به كار بیایند. كن واتسكا همیشه دوست داشت یك آلبوم موسیقی منتشر كند اما امكان مالی آن را نداشت. كن متولد دمشق در سوریه بود و سال‌ها در آنجا زندگی كرده بود و آشنایی نسبی او با زبان عربی باعث شد به عنوان مترجم یك شركت انگلیسی كاری در شهر ریاض عربستان پیدا كند و با درآمدش در آن كشور، آلبوم خودش را منتشر كند كه با استقبال هم روبه‌رو شد.


حرف زدن خیلی مهم است

  • از قدرت كلمات استفاده كنید

ویكی آبل، وكیل مشهور و مادر 3 فرزند مدرسه‌ای در تورنتوی كانادا شاهد بود كه كودكانش با تكالیف شب مدرسه و امتحانات پیاپی مدرسه مشكل دارند. او تلاش كرد مسئولان مدرسه را متوجه این موضوع كند اما وقتی موفق نشد، تصمیم گرفت از وضعیت 3 فرزندش یك فیلم مستند بسازد. او با كمك همسرش این كار را كرد اما طبیعی بود كه این فیلم را هیچ تهیه‌كننده‌ای در هیچ سینمایی پخش نكند. برای همین آبل فیلمش را در هر كلیسا، مدرسه و دانشگاهی كه امكانش را پیدا كرد به نماش گذاشت. بیشتر كسانی كه فیلم او را می‌دیدند تحت تاثیر قرار می‌گرفتند و درباره آن با بقیه حرف می‌زدند. آبل می‌گوید: «تبلیغات شفاهی باعث شد ما آرام‌آرام در كل كانادا یك سیستم حمایتی از فیلم را داشته باشیم.» در نهایت نسخه جدید و حرفه‌ای‌تر از فیلم به نام «مسابقه‌ای تا ناكجا آباد» تدوین شد كه تاكنون در 17 كشور جهان به نمایش گذاشته شده و بیش از 750 هزار تماشاگر داشته است. آبل می‌گوید: «باورم نمی‌شد كه در دوران تكنولوژی‌های ارتباطاتی هنوز هم حرف‌های دهان‌به‌دهان اینقدر مهم باشند... خوشبختانه حرف‌هایی كه زده شد باعث شد نظام تكالیف شب در مدارس كانادا مورد بررسی دوباره و بازنگری قرار بگیرد


از مخالفان خودتان تشكر كنید

  • منتقدان خود را آرام كنیدبا صدای بلند فكر كنید

  • سوال كنید، آن هم با صدای «هوم‌م‌م»

دكتر كاتلین هندریكس، پروفسور روان‌شناسی و متخصص رفتارشناسی انسانی می‌گوید: «خیلی از اختراعات و ابتكارات بشری را افراد سختكوش كه تمام زندگی خود را بر سر یك هدف می‌گذراند، رقم نمی‌زنند. این اختراعات و اكتشافات فقط از ذهن خلاق و كنجكاو كسانی كه دوست داشتند به پاسخ سوالات خودشان برسند، آمده است. خیلی از افراد به قصد تفریح یا لذت بردن از چیزی و كاری اختراع یا اكتشافی داشته‌اند اما همان‌ها هم ذهنی خلاق و پر از سوال داشته‌اند؛ ذهنی كنجكاو كه دقیق كار می‌كرده.» دكتر هندریكس می‌گوید، شما باید برای پویایی و رشد مغزی‌تان حداقل روزی 10 دقیقه آن را تمرین بدهید اما چطور، پیشنهاد دكتر هندریكس این است: «10 دقیقه در روز، در تنهایی در اتاق یا در یك محل خلوت بنشینند و ذهن و فكرتان را از تمام فكرهای معمول‌تان خالی كنید، سپس با صدای بلند فكر كنید، با صدای هوم‌م‌م‌م! اگر این صدا را بگویید و بعد فكرتان را بگویید دیگر خودتان را نقد نمی‌كنید، در ضمن فكرتان هم رها می‌شود مثلا با خودتان بگویید هوم‌م‌م‌م‌م... لگوی این شركت چه معنایی دارد؟ بعد ادامه بدهید هوم‌م‌م‌م، اگر بخواهم خودم شركتی تاسیس كنم چه لگویی برای آن طراحی كنم؟ هوم‌م‌م‌م چطور می‌توانم در اینترنت موفق شومدكتر هندریكس می‌گوید بسیاری از شاگردان او با همین 10 دقیقه تفكر در روز با صدای «هوم‌م‌م» حالا ایده‌های خلاقانه زیادی را اجرا كرده‌ و به موفقیت‌های زیادی رسیده‌اند.


برچسب ها: اعتماد به نفس، راههای موفقیت،
[ پنجشنبه 18 خرداد 1391 ] [ 04:10 ب.ظ ] [ س ، تیموری ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


در این وبلاگ سعی شده با بررسی و شناخت فرهنگ و تمدن غنی لری مخاطب آشنا شود و فرهنگ ها و آداب وسنن گذشتگان به نحوی موثر به نسل حال و آینده انتقال یابد . تلاش برآن است که حقایق مهم تاریخی استان منتشر شود تا ضمن بهره لازم بتوانیم اثرات مثبتی در جامعه داشته باشیم. ضمنا" جهت جذابیت بیشتر در این وبلاگ از موضوعات و لینکهای متنوعی استفاده خواهد شد . امید است بیننده گان محترم بهره کافی و وافی را از موضوعات ببرند .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آهنگ
نظر سنجی
ذکر ایام
هفته آب و هوا اوقات شرعی
لیگ برتر فوتبال ایران
استخاره با قرآن کریم
استخاره آنلاین با قرآن کریم

دیکشنری آنلاین

.

آپلود نامحدود از وب سایت متیل

آپلود عکس


منع کپی برداری ارسال لینک داغ کن - saedeconomy.mihanblog.com دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

موتورجستجوگر

Google

دنا
در كل اینترنت ،گوگل
درزیبا وب

آمار Web Analytics